Težina | 1 kg |
---|---|
SLIKA |
O1 ,O2 ,3 ,4 ,O5 ,O6 |
BONSAI “Syzygium”
Bonsai syzygium se odnosi na bonsai biljke iz roda Syzygium, koji obuhvaća različite vrste u obitelji Myrtaceae. U proljeće stvara sitne bijele pahuljaste cvjetove, a u jesen daje jestive plodove u obliku jarko crvenih bobica. Ovo bonsai drvo također se može pohvaliti tamnozelenim lišćem koje je šiljasto ovalnog oblika.
Ova vrsta bonsaia može se uzgajati u zatvorenom ili na otvorenom. Međutim, ako svoj uzgajate na otvorenom, iako podnosi -10 °C preporučljivo je (iako ne uvijek potrebno) unijeti stablo u kuću ili staklenik tijekom najhladnijih mjeseci kako biste izbjegli jake mrazeve koji mogu oštetiti stablo. Ako temperature padnu ispod nule, stablo se ne smije ostaviti vani dulje vrijeme.
Bonsai stabla uživaju u toplim, sunčanim područjima, potrebno im je četiri do šest sati sunčeve svjetlosti dnevno. Potreban im je vlažan, a ne suh zrak kako bi im lišće bilo zdravo i zeleno. Dakle, kada je vaše bonsai stablo u kući tijekom zime, stavite ga na pladanj sa slojem šljunka i slojem vode.
Treba umjerenu količinu vode kako zemlja ne bi bila previše suha, ali ni potpuno mokra. Količina potrebne vode ovisit će o količini sunca i toplini kojima je bonsai drvo izloženo. Kratak vodič koji treba slijediti nalazi se u nastavku, ali imajte na umu da redovitost navodnjavanja uvelike ovisi i o položaju stabla:
- zalijevajte svoje bonsai drvo barem jednom dnevno, često dva puta, za vrlo vrućih dana
- zalijevajte svoje bonsai stablo između dva i tri puta tjedno tijekom toplih zimskih tjedana (ako se nalazi u zatvorenom i toplom prostoru, to će se morati povećati)
- zalijevajte svoje bonsai stablo jednom ili dva puta tjedno tijekom hladnijih dijelova zime (ponovno, ako ste u zatvorenom prostoru, to će vjerojatno trebati povećati)
Savršeno vrijeme za zalijevanje stabla je kada gornji sloj tla postane suh na dodir. Pretjerano zalijevanje treba izbjegavati jer ovo drvo ne voli sjediti u stalno natopljenom supstratu.
Ne treba spominjati da svako bonsai stablo treba sunce, ali očito svako stablo zahtijeva različite količine. Bonsai stablo četkaste trešnje uspijeva na obilnoj količini sunca. Međutim, dok drvo trešnje uživa u toplini i suncu, važno je napomenuti da tijekom vrhunca ljeta stablo potencijalno može biti opečeno sunčevim UV zrakama. Preporučljivo je staviti stablo u polusjenu u tim super vrućim danima.
Jedna od ljepota stabla četkaste trešnje je to što je savršeno za one koji uživaju u oblikovanju i uređenju svog bonsai stabla. Kao minijaturno bonsai stablo, trebat će ga redovito stilizirati kako bi takvo i ostalo. Najbolji način da to učinite je:
- za obrezivanje krošnje dok drvo raste, oblikujući ga u željeni oblik
- osiguravajući da sve grane izdanaka budu uredno i redovito podrezane kako bi vaše stablo trešnje uvijek izgledalo uredno
- izbjegavajte rezanje ovog bonsai stabla od travnja do kraja njegovog razdoblja cvatnje, kao i izbjegavanje rezanja tijekom zime
- ako izvodite ožičenje na stablu četkaste trešnje, učinite to pažljivo jer je kora ovih bonsai stabala vrlo osjetljiva i tanka, stoga je preporučljivo koristiti tanku žicu
Kako biste osigurali snažno i zdravo stablo, svoje stablo četkaste trešnje morat ćete pognojiti tekućim gnojivom za bonsai, a između ožujka i rujna to treba činiti jednom svaka dva tjedna. Tijekom hladnijih mjeseci, pod uvjetom da se vaše bonsai drvo drži na toplom na svijetlom mjestu, jednom mjesečno trebalo bi biti dovoljno. Ako je vaše stablo trešnje slabo ili je nedavno presađeno, ne biste trebali koristiti gnojivo jer ono može spaliti korijenje vašeg bonsai stabla. Gnojidbu treba izbjegavati nakon presađivanja tri do četiri tjedna.
Stabla Syzygium relativno brzo razvijaju korijenje i, kao takva, potrebno ih je presađivati svake 2 do 4 godine (ovisno o veličini posude u kojoj se nalaze – što je posuda manja, to će češće biti potrebno presađivanje). Presađivanje treba obaviti u vrlo rano proljeće i nakon postupka trebalo bi proći nekoliko tjedana bez gnojiva. Ovo drveće preferira supstrat koji dobro drenira pa je mješavina zemlje i akadame odlično rješenje.