Težina | 1 kg |
---|
ROGAČ
Rogač (lat. Ceratonia siliqua) je drvenasta biljka iz porodice mahunarki (Fabaceae), u koju se ubraja mnogo ekonomski važnih biljaka kao što su grašak, soja, bob, grah mahunar, kikiriki i badem. U narodu se još naziva rožićkom, kaluberom ili karubom. Podrijetlo je rogača područje Mediterana, a danas je rasprostranjen diljem svijeta.
Riječ je zimzelenom grmu ili razgranatom stablu široke i guste krošnje s dobro razvijenim granama, koje može narasti do 15 m. Poput krošnje, i korijen je stabla razgranat i razvijen te ima snažno bočno korijenje. Stablo prekriva glatka, tanka i siva kora koja s vremenom postaje hrapava. Listovi su na krošnji složeni i naizmjenični te imaju vrlo kratku peteljku. Mogu biti dugi od 10 do 20 cm i parno su perasti.
Čine ih od 3 do 5 parova lisaka s palistićima koji otpadaju. Uz to, liske su cjelovitog ruba i kožaste, a izgledom sjajne i dodirom glatke. Cvjetovi rogača mogu biti jednospolni i dvospolni te dvodomni. Također, u skupu ih može biti manje ili više, a obično su skupljeni u grozdovima koji su dugi od 6 do 8 cm i kao takvi nalaze se u pazušcima listova. Cvjetovi imaju samo čašku s 5 kratkih zubaca koji otpadnu.
Razlikuju se muški i ženski cvjetovi. Ženski cvjetovi imaju jedan tučak s nadraslom plodnicom, a muški cvjetovi imaju 5 prašnika s dugim prašničkim nitima. Biljka cvate od kolovoza do listopada, a razvija viseće plodove. Tamnosmeđi plodovi su mahune duge do 20 cm, a široke do 3 cm. Mahune su spljoštene i razvijaju se na ženskim stablima. Unutar mahuna nalaze se crveno-smeđe sjemenke, i to njih od 8 do 15.
Rogač je mediteranska vrsta koja uspješno podnosi visoke temperature pa nema velike zahtjeve u odnosu na vodu. Preporučuje se zalijevati stabla dok su još mlada i pri tome održavati drenirano tlo. Pokazalo se da navodnjavanje tijekom dvaju ili triju ljeta uvelike pomaže razvoju biljke, ubrzava plodove i povećava prinos. Intenzivan uzgoj kojemu je cilj visok i redovit prinos zahtijeva dobro navodnjavanje tijekom ljeta i tada je za normalan uzgoj potrebno od 250 do 550 l vode godišnje.
Rogač ne zahtijeva rezidbu i oblikovanje svake godine. Ima prirodnu sklonost oblikovati središnju os s dosta rasprostranjenim bočnim izdancima. Ipak, potrebno je tijekom prvih nekoliko godina života obaviti glavnu rezidbu kako bi se oblikovao uzgojni oblik, a to je najčešće oblik vaze.
Stablo rogača daje prve plodove u voćnjacima ponekad i nakon 4 godine. Beru se tamne i duguljaste mahune. Vrijeme je berbe tijekom kolovoza i rujna, odnosno krajem ljeta ili početkom jeseni. Pri tome prosječan urod jednog stabla rogača iznosi od 50 do 90 kg. Budući da tijekom berbe stabla istodobno cvjetaju, potrebno je paziti da se ne ošteti cvijeće i usjev za sljedeću berbu.
U medicini i kulinarstvu upotrebljavaju se mahune i sjemenke rogača. Zapravo je cijeli plod iznimno bogat vrijednim sastojcima i zbog toga pozitivno djeluje na određena zdravstvena stanja. U kulinarstvu je primjena rogača sveprisutna i uspješno se kombinira u različitim jelima i pićima.