SORTA |
FANFARE, PREMIERE, LUNA, ROYAL RED, DENVER, ALFRESCO, EXOTIC PEACOK, EXOTIC STRIPED |
---|
AMARYLLIS
Amarilis je lukovičasta biljka iz porodice zvanikovki (Amaryllidaceae), kojoj pripada i narcis. Jednostavna je za uzgoj jer je otporna i ne traži posebnu njegu. Ima čvrstu stabljiku na kojoj rastu dugi i glatki, tamnozeleni listovi te krupni, ljevkasti i široko otvoreni cvjetovi. Križanjem raznih vrsta dobiveni su različiti varijeteti amarilisa koji se razlikuju po obliku, veličini i boji cvjetova. Tako postoje amarilisi s jednostavnim ili duplim cvjetovima, mini amarilisi, visoki amarilisi te oni s cvjetovima u bijeloj, crvenoj, nježnoj narančastoj, rozoj i žutoj boji. Poznat je i pod nazivima zvanika, vitezova zvijezda i prugasti sunovrat. Cvjeta samo jednom godišnje, a u cvjećarnicama se najviše prodaje u predblagdanskom razdoblju i moglo bi se reći da je popularan gotovo koliko i božićna zvijezda.
Nakon što se formiraju i pupovi, zalijevanje se može dodatno pojačati, ali voda se ne bi smjela zadržavati u podlošku cvjetne posude. Kada amarilis procvjeta, treba ga postupno premještati na svijetlo mjesto kako bi imao dovoljno vremena prilagoditi se što bolje. U fazi cvatnje treba ga zalijevati i prihranjivati svaka dva do tri tjedna.
Ocvale cvjetove treba redovito uklanjati, a to se čini tako da se cvjetna stapka ravno reže pri dnu. Posude s amarilisom i nakon cvatnje treba držati na umjereno svijetlom i toplom mjestu jer će listovi i dalje rasti, i oni će opskrbiti lukovicu hranjivim tvarima.
Polovicom kolovoza treba postupno smanjivati zalijevanje, a u rujnu sasvim prestati. Lukovicama amarilisa treba osigurati mirovanje od rujna listopada, jer je to preduvjet da biljka procvjeta. Dakle, u fazi mirovanja lukovice ne treba nikako zalijevati, a kada listovi požute i propadnu, treba ih odsjeći i ostaviti amarilis na tamno i hladno mjesto. U prosincu se skida gornji sloj zemlje oko lukovice i dodaje se nekoliko centimetara svježe zemlje. Lukovicu nakon toga treba dobro zaliti i njegovati do cvjetanja.